Cikkek,  Szex,  Szex Dr

Merevedési zavarok terápiás lehetőségei

Mindannyian tapasztaltuk (aki nem, az nem vallja be), hogy merevedésünk nem mindig 100%-os. Mitől függ, hogy az egyik nap kőkemény vagy, egy héttel később pedig erőlködnöd kell, hogy legalább fél-háromnegyed részben merevedésed legyen?
Életuntság: ha minden– a szexet is beleértve – untat, depressziós vagy akkor természetesen a szex sem fog működni, és nem lesz normális merevedésed.

lanyok_az_impotens_ferfival

Alkohol: kifejezetten pusztító hatású a szexre nézve. Az alkohol hatása már rövid távon is megmutatkozik: a férfiak egy jó része ittas állapotban nem tud megfelelően teljesíteni az ágyban. Az ital ára így gyakran borsosabb mint gondolnánk: a merevedés idő előtti elvesztése.
Dohányzás: a dohányzás szintén egy a merevedési zavar okai közül. A dohányzás és a merevedési zavarok közötti összefüggésről egy érdekes tudományos kísérletről ebben a blogbejegyzésünkben olvashatod. Tény, hogy a nikotin szűkíti az artériákat, és ezáltal megduplázza az erekciós problémák felmerülésének a valószínűségét. Emellett károsítja a tüdőt, ami így kevesebb oxigént tud felszívni.
Légzés: nem gondolnánk, de a megfelelő légzés is segíthet az erekció erősebbé tételében. Lélegezz mélyeket naponta többször, így elősegíted a véráramban az oxigéntartalom növekedését. Minél több az oxigén a testben, annál jobban működik a péniszed is. A mély légzés további előnye, hogy ezt alkalmazva könnyebben tudsz úrrá lenni a stresszen.
Kevés alvás és rossz étkezés: legyengült szervezettel lehetetlen jól teljesíteni az ágyban, és erőteljes erekciót produkálni. Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás és étkezés. Az alváshiány a merevedési zavar okai között előkelő helyen szerepel.
Pózok túlzott váltogatása: ne válts túl gyakran pózt. Bár gyakran lehet hallani, hogy ez milyen jó és változatos, mi nem ajánljuk. A nők inkább hajlamosak rá, a férfiak ösztönösen érzik, hogy a túl gyakori póz váltás negatív hatással lehet a merevedésre. Mivel számos férfi tapasztalta már, hogy egy-egy váltás után gyengült az erekciója, ezért sok férfi fél a pózváltástól, ami stresszt okozhat. A stessz pedig szintén egy, a merevedési zavar okai közül.
Sok minden hasznos lehet a merevedési zavar megoldása szempontjából, de kár ezeket találomra, vaktában alkalmazni. A komoly gyógykezelés alapja a zavar okának megállapítása. Ettől függ ugyanis a hatékony kezelés.
Az érintettek rendszerint hajlamosak azt hinni, hogy valami szervi betegség áldozatai, s ennek megfelelően gyógyszert vagy fizikoterápiát, műtétet stb. igényelnek. Az urológusok vagy más szakorvosok eddig általában ki is elégítették ezt az igényt (amitől persze a helyzet legföljebb átmenetileg javult).
Csak az utóbbi évtizedekben derült ki, hogy a merevedési zavarok többsége elsősorban nem testi, hanem lelki és kapcsolati okokra vezethető vissza. A testi elváltozások – ha egyáltalán vannak – ehhez képest másodlagosak. Ez persze nem mindjárt nyilvánvaló, s ha van valami kimutatható szervi elváltozás, ezt sokszor az orvos is elegendő magyarázatnak tekinti, és eszerint kezeli. Ami természetesen csak félmegoldás.
Az okok tisztázását megnehezíti, hogy rendszerint több okról van szó, s nem könnyű eldönteni, hogy közülük melyik az elsődleges, illetve melyik fontosabb: a testi vagy a lelki tényezők. Nem ritkaság, hogy a merevedési zavar a megtalált szervi ok (például egy gyulladás) megszüntetése után is fönnmarad, mert közben lelkileg rögzült, rossz szokássá vált.
Egy bizonyos: elsődlegesen szervi okokra főleg akkor gyanakodhatunk, ha az illetőnél sohasem – még éjjel, álmában sem! – fordul elő legalább ötperces, normális merevedés. Sokan persze nem tudják, hogy van-e náluk éjszakai merevedés, hiszen nem ébrednek föl rá. Minthogy az ennek méréséhez szükséges műszer nem hozzáférhető, csak az ún. „bélyegpróba” ajánlható: a hímvessző töve köré úgy ragasztani 2-3 összefüggő bélyeget, hogy csak merevedés esetén szakadjanak szét a perforáció mentén. Így 2-3 éjszaka során meg lehet bizonyosodni a merevedések előfordulásáról.
Ha bebizonyosodik, hogy sosincs normális merevedés, akkor tisztázandó ennek szervi oka – ami aztán vagy kiküszöbölhető, vagy nem. Előfordul, hogy csak átmenetileg küszöbölhető ki, mesterséges beavatkozással: gyógyszerekkel, injekcióval. Utóbbit közvetlenül a hímvesszőbe adják (igen kis adagban), s úgy hoz létre merevedést, hogy ellazítja a simaizmokat, szabaddá teszi a vér beáramlását a barlangos testekbe. A probléma csak az, hogy nehéz kiszámítani egy ilyen merevedés időtartamát; előfordulhat, hogy órákig tart, s külön kezelés kell a megszüntetéséhez.
Minthogy minden új merevedéshez újabb injekció kell, külföldön (főleg Amerikában) vannak férfiak, akik maguknak adják be az injekciót. Mások a merevítő protézisek valamelyik fajtáját részesítik előnyben. Ezek közül legegyszerűbb a félmerev, drótbetétes, műanyag protézis, amely állandóan félmereven tartja a hímvesszőt. Másik fajta a fölpumpálható protézis; ezt úgy operálják be a hímvesszőbe és herezacskóba, hogy a férfi néhány kézmozdulattal föl tudja pumpálni – s így merevedést tud létrehozni –, de le is tudja ereszteni. Nem igényel viszont műtétet az ún. vákuumszívó módszer, aminek működése az anyatejleszívóhoz hasonlít: a hímvesszőre csatolva a készülék majdnem légüres teret hoz létre, s ennek szívó hatására a barlangos testek megtelnek vérrel – létrejön a merevedés! Más kérdés, hogy meddig tart a készülék elvétele után.
Szerencsére ritkán van szükség ilyen módszerekre, mert – mint láttuk – a merevedési zavarok túlnyomó többsége nem szervi eredetű. Vagy magában a személyiségben vannak a kiváltó okai, vagy az adott partnerkapcsolatban. Német kutatók (Schmidt és Arentewitz) szerint a lelki okok 5 csoportra oszthatók:
1. Félelem a kudarctól vagy a szorosabb kapcsolattól. (Ilyenkor a merevedési problémával magyarázza, miért kerüli a szexet minden lehetséges partnerrel.)
2. Elfojtott késztetések is impotenssé tehetnek.
3. Különböző partnerkapcsolati problémák.
4. Hiányos vagy hibás ismeretek és készségek.
5. Önerősítő mechanizmusok (éspedig téves irányban). A tanuláselmélet szerint bármely cselekvés sikere megerősíti a cselekvési készséget, míg a kudarc gyengíti azt, és a sikertelen tevékenység kerüléséhez vezet. Mindkettő önerősítő mechanizmus, csak éppen ellentétes irányú.
Ez magyarázza, hogy az ismétlődő merevedési zavar szinte fóbiás félelmet hoz létre a közösüléstől, ami aztán eleve lehetetlenné teszi a szexuális izgalom kibontakozását, és kudarckerülővé teszi az érintettet. Az intim együttlétek kerülését viszont a partner úgy értelmezi, hogy „már nem szeret” vagy „biztosan mást szeret” stb. Vagyis csalódottnak érzi magát, és hajlamossá válik a szakításra.
Ebből is látszik, hogy a partner hozzáállása és a kapcsolat jellege mennyire befolyásolja a merevedési folyamatot. Az említett német kutatók szerint a partnerkapcsolati dinamika három tipikus esete ilyenkor a következő:
1. A partnernőnek érdekében áll a merevedési zavar fönntartása például azért, hogy a saját szexuális problémái ne derüljenek ki, és így fölényben érezhesse magát. Egyes kutatók (Kaplan és Singer) ezt hívják „szexuális szabotázs”-nak.
2. Előfordulhat, hogy hallgatólagos megegyezés jön létre a partnerek között a közösülés kerülése tárgyában, például mert az egyiknek sem megy (mondjuk a nő vaginizmusa miatt).
3. A partnerek közötti hatalmi harcnak is eszköze lehet a merevedési zavar, hiszen például lehetővé teszi a férfinak, hogy a közösülés „megtagadásával” álljon bosszút a rajta uralkodni akaró partnerén stb. (Persze inkább a nő szokta „kézben tartani” – gyengeségére hivatkozva – a férfit.)
A potenciazavarok mindig partnerkapcsolatban jelentkeznek, megszüntetésük ezért sohasem csak a férfin múlik, hanem a nőn is. Érthető például, hogy a szexet nem kívánó és nem élvező nő mellett a férfinél előbb-utóbb potenciazavarok lépnek föl. De zavart válthat ki az is, ha a nő nem megértően és segítőkészen, hanem türelmetlenül vagy éppen gúnyosan reagál a merevedés hiányosságaira.
Ez „leégés” a férfi számára, ami nagyon le tudja törni az önbizalmát. Ilyenkor kezdi magát aggályosan figyelni, esetleg erőltetni próbálja a merevedést (ami nem sikerülhet).
Egy német kutató (G. Kockott) szerint még a kimutathatóan szervi eredetű – például „arteriális anomáliákból” adódó – merevedési zavaroknál sem lenne szabad elhanyagolni a lelki és kapcsolati tényezőket, mert többnyire ezek a fontosabbak.
A modern szexuálterápia alapelve a félelem és az erőltetés kikapcsolása. Ehhez általában magát a közösülést is mellőzni kell egy ideig – ám ez nem jelentheti a szex mellőzését! Épp ellenkezőleg: a rendszeres együttlétek során fölváltva foglalkozzanak egymással, pettingeljenek! Csak olyasmit csináljanak, ami könnyen megy és kellemes: egymás simogatása, puszilgatása. Ne törődjenek a merevedéssel!
Egy jó partner sokat segíthet ilyenkor például azzal, hogy igyekszik megnyugtatni a férfit, megbeszélni vele a zavar lehetséges okát és a tennivalókat. Fontos, hogy a nő ne várja el a férfitől a merevedést és közösülést, hanem mutassa meg neki, hogy másképpen is ki tud elégülni: ez hat leginkább megnyugtatóan a férfire. Ha eddig ezt nem próbálta a nő, akkor legfőbb ideje, hogy megtanulja a pettingorgazmust. Méghozzá ne csak, mint amolyan „pótmegoldást”, hanem mint a közösüléssel egyenértékű kielégülési formát. (Akinek ez nem megy, az maga is szexuálterápiai szaksegítségre szorul.)
A korszerű kezelés egyik alapelve, hogy nemcsak az egyént, hanem partnerét is kezelésbe kell venni, hiszen annak segítsége nélkül a zavar aligha oldható meg. A segítés módjára pedig meg kell tanítani a partnert, hiszen a jószándék korántsem elegendő! Szexuálterápiai szaksegítséget sajnos nehéz találni hazánkban, mert érdemleges képzést sem az orvosok, sem a pszichológusok nem kaptak. Változást a jövőtől remélhetünk. Addig: „Do it yourself!”, azaz „csináld magad!” – az elérhető információk alapján.
Merevedési, potencia problémákra szexshopokban is találunk eszközöket: péniszpumpa, vákumpumpa, farkogyűrű vagy potenciagyűrű, és szexpatika termékeket: potencia növelők, erekció növelők,
Merevedési zavarok és kezelésük: 1./ Tipikus esetek. 2./ Átmeneti impotencia és merevedési zavar okai és fajtái 3./ Potencia problémák és egyéb merevedési zavarok 4./ Merevedési problémákra megoldási kisérletek 5./ Merevedési zavarok terápiás lehetőségek. 6./ Vágyfokozók és potencianövelők.